Hétköznapi feszültségeink
2015.09.21 13:29
Manapság a legtöbbünk életét a gyorsaság, a felbecsülhetetlen információ mennyisége és az elvárosiasodott lét jellemzi. A felgyorsult életvitellel (munkavégzés, mozgásszegény életmód, technológia hatásai, határidők, áremelések, dugók, tömeg és zaj) úgy érezhetjük, hogy szétforgácsolódunk a hétköznapokban.
Ha a szervezetünk képtelen alkalmazkodni a változó körülményekhez és folyamatos feszültséget vagy a tartós idegességet él át, akkor a mindennapi eseményeket is stressznek éljük meg. A stressz a tartósan fennálló negatív ingerekre adott válasz a szervezet részéről.
Sok esemény okozhat stresszt. Néhány közülük egyszerre nagyszámú embert érint – háborúk, tömegbalesetek és a földrengések esetén. Más típusúak az egyén életének nagyobb fordulatai: költözés, állásváltoztatás, házasságkötés, betegség, veszteségek (válás, haláleset, munkahely elvesztése). A stresszt belső konfliktusok is kiválthatják, mint a párkapcsolati problémák vagy a hiánya miatt kialakuló feszültség, a közösségbe való beilleszkedés vágyának be nem teljesülése, az elfojtott érzelmek, gondolatok vagy vágyak okozta belső feszültség.
Hosszabb ideig fennálló tartós stressz hatására kialakulhat: tartósan rossz közérzet, szomorúság, ingerlékenység, türelmetlenség, döntéshozatali nehézségek, fáradtság. Nehézségeink lehetnek az összpontosításban, nem tudjuk, hogy milyen cselekvési lehetőségeink vannak, vagy aggódunk cselekedeteink következményeit illetően.
A stressz önmagában még nem betegség, de mivel a stresszre adott leggyakoribb érzelmi válaszunk a szorongás és a harag, akár testi-lelki betegségek (pl. pánikzavar, fóbiák, magas vérnyomás, alvászavarok) elindítója lehet.
A stresszkezelésnél leegyszerűsítve két út mutatkozhat:
-
A stresszhelyzet hatásának csökkentése
-
A stresszel való megküzdésünk erősítése